Cilët mbajtës të pasaportave kanë të drejtë të udhëtojnë në një vend të BE-së pa vizë?

Këtu është një listë e vendeve që aktualisht kualifikohen për të aplikuar për ETIAS.Kjo listë e shtetasve të vendeve të treta që kualifikohen për hyrje nëpërmjet ETIAS ndryshon shpesh:

  • Azia dhe Lindja e Mesme : Brunei Darussalam, Hong Kong, Izrael, Japoni, Macau, Malajzi, Singapori, Koreja e Jugut, Tajvani, Timor-Leste dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.
  • Afrika : Mauritius dhe Seychelles.
  • Evropa : Shqipëria, Gjeorgjia, Bosnja dhe Hercegovina, Maqedonia, Moldavia, Mali i Zi, Serbia, Ukraina dhe Mbretëria e Bashkuar.
  • Amerika e Veriut dhe Ishujt e Karaibeve : Antigua dhe Barbuda, Bahamas, Barbados, Kanada, Dominika, Grenada, Meksika, Shën Kitts dhe Nevis, Shën Lucia, Shën Vincenti dhe Grenadinet, Trinidad dhe Tobago dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
  • Amerika Jugore dhe Qendrore : Argjentina, Brazili, Kili, Kolumbia, Kosta Rika, El Salvadori, Guatemala, Hondurasi, Nikaragua, Panamaja, Paraguai, Peruja, Uruguai dhe Venezuela.
  • Oqeani : Australia, Kiribati, Ishujt Marshall, Mikronezia, Zelanda e Re, Palau, Samoa, Ishujt Solomon, Tonga dhe Tuvalu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *